Допълнителните последващи лечения на рисковите групи бременни жени се осъществяват на база Заповед № 44 на Министерството на здравеопазването и социалното развитие на Руската федерация от 27.01.2006 г. „За последващи допълнителни лечения (рехабилитация) на пациенти в санаториум“ и последващите допълнения със Заповед №876 на Министерство на здравеопазването и социалното развитие на Руската федерация на 25 декември 2006 г. „За изменение на заповедта на Министерството на здравеопазването и социалното развитие на Руската федерация от 27 януари 2006 г.“.
Рехабилитацията в санаториум има за цел да облекчи периода на бременност и да намали проявлението на патологични симптоми на други заболявания. Назначаването на медицински и физически процедури се извършва по 2 критерия: ефективност и безопасност за бременната жена и плода.
Курсът на рехабилитационно лечение в санаториум включва климатотерапия, рационално хранене, лечебна физкултура, различни физически процедури, психотерапия и Вертора терапия (разработена от професор К.Л.Кинляйн). От 2006 г. в санаториума са постъпили за рехабилитация 470 бременни жени. Тяхната възраст варира от 17 до 45 години, а етапът на бременността – между 12-та и 28-та седмица. Бременните жени постъпват от акушеро-гинекологични клиники след затихване на остър процес с различна екстрагенитална и акушерска патология.
Бременността е нормален физиологичен процес, който предизвиква различни анатомични и функционални промени в тялото. Под влияние на хормоналните промени настъпва реорганизация на всички основни функции на организма, което води да по-ускорено функциониране на органите: появява се емоционална неустойчивост (раздразнителност, лошо настроение, сънливост, умора), повишаване обема на кръвта и нарушения в кръвообращението (застой), промени в метаболизма, изместване центъра на тежестта на тялото и нарушение на равновесието, разхлабване на връзките и нестабилност в ставите, включително на таза и долната част на гръбнака.
Освен екстрагениталните заболявания и акушерската патология при 62 % от жените се установяват нарушения на стойката и признаци на остеохондроза. При извършване на изследването, разделихме жените на 2 групи.
I-ва група (21 човека), върху които се прилага горепосочения комплекс за възстановително лечение.
II-ра група (21 души), върху които се прилага само климатотерапия, рационално хранене, терапия Вертора.
Вертора терапията (DT) е система за безопасна, продължителна, удобна релаксация (отпускане) на паравертебралните мускули, мускулите на гърба и раменния пояс, и щадящо разтягане (обтягане) на гръбначния стълб при негово функционално положение и поддръжка на физиологичните криви, които позволяват елиминиране на неравномерното гравитационно натоварване върху гръбначния стълб при изместване неговия център на тежестта, и подобряване на кръвообращението, рехидратация и ускоряване на обмяната на веществата в дисковете, като това води до елиминиране на болковия синдром.
Връзката на гръбначния стълб и неговите неврохормонални формации с вътрешните органи позволява да се предвиди хода на психосоматичните заболявания при Вертора терапията. При прилагане на Вертора терапия при пациенти с респираторни заболявания се увеличава дихателната функция (ЕБФ), силата и издръжливостта на дихателната мускулатура. Използването на Вертора терапия при заболявания на стомашно-чревния тракт е допринесло за намаляването и премахването на моторно-евакуационната функция (А.В.Капустин, О.В.Балакирева, К.Л.Кинляйн 1996 г.).
Отчитайки че са бременни, при установяване на промени в гръбначния стълб върху нашите пациенти не може да се извърши манипулация чрез мануално разтягане, докато корекцията с помощта на Вертора терапия е безопасна и удобна за бременните жени. Освен отпускане на мускулите се постига и психическа релаксация: понижава се страха и безпокойството. Жените заспиват по време на процедурата с прилагане на Вертора терапия и след нейното приключване се чувстват отпочинали, освежени, с намалена тежест в гърба и краката. Процедурата се извършва всеки ден с продължителност от 30 до 60 минути.
Полагането на бременната върху Вертора матрак се прави от обучен лекар или медицинска сестра в специално оборудван кабинет с пречистен въздух при комфортна температура, придружена с релаксираща или класическа музика (Шопен, Бетовен, Верди, Моцарт и др.).
Изследването на ефективността на лечението с прилагане на Вертора терапия се извърши в групи по субективните оценки на жените и обективните изследвания (пулс, кръвно налягане, сърдечната честота на плода, изследването на микроциркулацията на притока на кръв чрез лазерна доплерова флоуметрия (LDF) и вегетативно-резонансен тест (VRT), преди и след процедурата и лечението. Цялостното лечение се понася добре – в I-ва група –от 94% от пациентите; в II-ра група – 98%.
Прослушване сърцебиенето на плода | Изследване на микроциркулацията на кръвния поток, чрез лазерна доплерова флоуметрия (ЛДФ) на апарат ЛАКК-02 | Вегетативно-резонансен тест (ART) и Биорезонансна терапия (BRT) | ||
Използване на анализатор за Доплерова сърдечно-съдова дейност на майката и плода АДМП – 01 | Методът се основава на регистриране на промени в кръвния поток, в малките кръвоносни съдове, с помощта на лазерно лъчение за наблюдение на тъканите и последваща обработка на отразените от тъканите лъчи, основано на Доплеровия ефект. | ART се извършва на апаратно-програмен комплекс „Imedis-Voll“ по биологични точки с цел интегрална оценка на състоянието на организма и функционирането на органите и системите |
Всички бременни жени, са били анкетирани по метода САН (самочувствие, активност, настроение).
В I-ва група след курса на лечение на жените положителни отговори по всички параметри са получени при 88%, а във II-ра група подобрението по данни от теста се наблюдава при 92% (виж таблицата)
Таблица за ефективността на лечение чрез Вертора терапия (II гр.) По метода на САН по точки
Показател | Преди лечението | След лечението |
Самочувствие | 3.2 | 5.3 |
Активност | 3.0 | 5.0 |
Настроение | 3.5 | 5.5 |
Според резултатите от теста нормалната оценка за състоянието е в обхвата от 5.0 – 5.5 точки.
Графично представяне на резултатите от тестовете от САН преди и след лечението чрез Вертора терапия (II гр.)
Обективни изследвания: пулс, кръвно налягане и сърдечна честота на плода при лечение чрез Вертора терапия – без отклонения.
Изследвания по метода ЛДФ преди и след прилагане на Вертора терапия във II-ра група се установява увеличение с 29% на нормалния тип на микроциркулацията (преди лечението са записани спастико-атоничен тип).
При изследване чрез вегетативно-резонансен тест при лечение на бременни чрез прилагане на Вертора терапия се установява: значително подобрено кръвоснабдяване, включително в системата „плацента-плод“, подобряване на лимфния дренаж и отпускане на мускулите на гърба, значително намаляване на задържаните течности, подобряване на трофиката на тъканите и органите.
По този начин, Вертора терапията при бременни жени в риск, е изключително ефикасен и най-важното, безопасен метод, за въздействие върху гръбначния стълб, който оказва на ПОЛОЖИТЕЛНО влияние върху цялото тяло:
- подобрява протичането на физиологичните процеси при бременните,
- намалява патологичните прояви на други заболявания,
- насърчава адаптацията и подобрява качеството на живот.